3 porady jak znaleźć mieszkanie na wynajem na studiach

3 porady jak znaleźć mieszkanie na wynajem na studiach

Szukanie mieszkania na wynajem to problem niemal każdego, wyjeżdżającego z miasta rodzinnego, studenta. Opuszczenie domu rodzinnego i udanie się w nieznane prowadzi do wielu trudnych sytuacji, ale także pozwala zorganizować swoje otoczenie wedle własnego upodobania. Nie inaczej jest z poszukiwaniem mieszkania. Decydując się na wyjazd, warto pamiętać jednak o trzech kluczowych kwestiach, które pozwolą zadomowić się w danym lokalu na dłużej i nie przepłacać:

Po pierwsze: sezon

Wybierając termin zawarcia umowy, pamiętaj że w niektórych sferach podobne jest to choćby do zakupów odzieży. Szukając miejsca do wynajęcia w lipcu czy sierpniu, poza naturalnymi rywalami w postaci innych studentów, bardzo często w grę wchodzi także konkurowanie z wynajmem krótkoterminowym, takim jak airbnb czy booking.com. Ten typ udostępniania mieszkania jest dla wynajmujących najkorzystniejszy, a zatem w okresie wakacyjnym starają się wykorzystać posiadane możliwości zarobku. Najwięcej ofert pojawia się więc w czerwcu, kiedy to niektórzy studenci po ukończonej sesji i obronach wracają do miast rodzinnych, a także we wrześniu, kiedy sezon wakacyjny zmierza ku końcowi. Najlepiej wybrać właśnie jeden z tych dwóch miesięcy. Nie zostawiaj jednak ostatecznej decyzji na ostatni moment, jako że podejmowanie jej w pośpiechu zazwyczaj nie oznacza niczego dobrego.

Po drugie: sprawdź okolicę

Jeśli wiesz już, jakie są twoje wymagania i kiedy zamierzasz zawrzeć umowę, to koniecznie sprawdź okolicę, w której zamierzasz podpisać umowę. O ile masz taką możliwość, a stan twoich finansów pozwala na trzydniowy pobyt w danej okolicy, to wynajmij apartament i ciesz się swoim potencjalnym nowym miejscem zamieszkania. Nikt nie opisze ci warunków panujących w okolicy tak dobrze, jak doświadczysz sam. Głośny tramwaj? Okaże się już pierwszej nocy. Awantury w bloku obok? Po trzech dniach poznasz już niektórych sąsiadów i będziesz miał świadomość występujących niesnasek.

Po trzecie: określ swoje możliwości

Po znalezieniu mieszkania idealnego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję i podpiszesz umowę, przemyśl ją jeszcze raz. Podejmując zobowiązanie na dłuższy okres niż miesiąc, deklarujesz, że będziesz płacił w terminie i w większości przypadków, nie masz możliwości wycofania się z tej deklaracji. A co jeśli coś pójdzie inaczej niż planujesz? Czy posiadasz odpowiednie rezerwy finansowe, aby pozwolić sobie na wynajem takiego mieszkania, o jakim akurat myślisz?

Przestrzegając tych trzech zasad, prawdopodobnie trafisz na mieszkanie idealne, w którym spędzisz cały pozostały czas swojej edukacji. Rozwaga przy wynajmowaniu prowadzi bowiem najczęściej do bezproblemowego i komfortowego czasu spędzonego w nowym domu. Powodzenia w poszukiwaniach!

Dodaj komentarz