Dom piętrowy rodem z PRL. Czy warto w takim zamieszkać?

Klasyczny piętrowy dom rodem z PRL bardzo często z uwagi na swój kształt był nazywany klockiem. Do dziś tego typu domy można spotkać zarówno w miastach, miasteczkach jak i na wsiach. Nie są bardzo stare, są bardzo praktyczne. Płaski dach i duża powierzchnia użytkowa to charakterystyczne cechy takiego domu. Nie są one oczywiście bardzo atrakcyjne wizualnie, nie było to bowiem najważniejsze na etapie projektowania takiego domu. Czy warto nabyć taki dom? Czy to dobry zakup?

“Klocek” z PRL

Odpowiadając na to pytanie, należałoby zacząć od przybliżenia, dla kogo taki dom był przeznaczony. Budowano je z myślą o dużych, często wielopokoleniowych rodzinach. Między innymi dlatego przywiązywano uwagę do tego, by dom był po prostu duży i dawał wiele możliwości adaptacji, w tym tworzenia odrębnych gospodarstw domowych. Stąd między innymi kuchnie i łazienki zarówno na parterze jak i na piętrze czy też dwa balkony z osobnymi wyjściami. Obecnie przemija moda na mieszkanie w jednym domu przez dziadków, rodziców i młode małżeństwa. Każde małżeństwo chce mieszkać u siebie, w swoim domu. Nie oznacza to jednak, że zakup klasycznego klocka o sporej powierzchni i niemałej liczbie pomieszczeń nie ma sensu. I obecnie taki dom może być bardzo dobrym wyborem, tym bardziej, że takie nieruchomości nie są drogie. Kiedy zakup takiego domu jest wart rozważenia?

Duża rodzina

Na pewno taki dom jest wart zainteresowania w przypadku dużych rodzin. Spora powierzchnia domu, mnóstwo pokoi i innych pomieszczeń to same plusy. Dom tego typu to idealna, nieruchomość dla rodziny z większą ilością dzieci czy też dla rodziny, która ma pod opieką swoich rodziców czy dziadków. Czy mniejsze rodziny powinny zatem szukać mniejszych nieruchomości? Niekoniecznie. Zakup takiej nieruchomości może być i w ich przypadku bardzo dobrym wyborem, co więcej, zakup takiej nieruchomości może być szansą na wygodne mieszkanie i na zysk.

Duże możliwości adaptacji

Dużym plusem tych domów jest możliwość stworzenia z nich dwóch odrębnych mieszkań. Takie domy posiadają dużo pomieszczeń na parterze i na piętrze. Najczęściej i na parterze i na piętrze są osobne kuchnie i łazienki. Wystarczy dokonać odpowiednich przeróbek, zrobić osobne wejścia, co najczęściej też nie jest trudne i w takim domu mogą swobodnie zamieszkać nawet dwie zupełnie obce sobie rodziny. Z tego powodu wielu kupujących takie nieruchomości robi to w pełni świadomie, mając w planach sprzedaż części domu. Kupują, zmieniają nieco układ pomieszczeń, wykonują niezbędne remonty i górę lub dół po prostu sprzedają. Kupujących nie brakuje a uzyskane pieniądze z powodzeniem można przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego na taki dom czy też na inne wydatki. Takie mieszkanie stworzone na parterze czy piętrze domu jest łakomym kąskiem dla kupujących, gdyż najczęściej jest to mieszkanie z możliwością dostępu do działki, zaparkowania samochodu czy też dostępu do innych przestrzeni wokół domu. W porównaniu z klasycznymi mieszkaniami bez ogródka czy garażu, to o wiele lepszy wybór. W dużych miastach jest także inna opcja. Dół domu można wynająć jakiejś firmie i zarabiać na wynajmie, zapewniając sobie duży i regularny dochód. Nie musi to być też dom zlokalizowany w głównej części miasta, przy ruchliwej ulicy. Wiele firm oferuje swoje produkty także online więc – na przykład – sklep stacjonarny jest swego rodzaju dodatkiem do prowadzonej działalności. Nie musi więc być zlokalizowany w miejscu, gdzie w łatwy sposób dotrze bardzo wielu klientów.

Firma

Dół takiego domu położonego w atrakcyjnym miejscu może posłużyć też do prowadzenia działalności gospodarczej osobom, którzy go kupili. To również fajne rozwiązanie. Można posiadać miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej i nie ponosić kosztów wynajmu takiego miejsca. Dochodu to pozornie nie stanowi, jednak bez wątpienia zaniża koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a więc wpływa na zysk firmy.

Podsumowując

Piętrowy dom z okresu PRL i dziś jest bardzo atrakcyjną nieruchomością. Bez względu na to czy kupowany tylko na swoje cele mieszkaniowe czy na cele w części komercyjne, jest wart zakupu. Oczywiście nie można zapominać, że takie domy mają już parę lat, dlatego koniecznym jest sprawdzenie przed zakupem stanu technicznego nieruchomości i uwzględnienie w swoich wydatkach na nieruchomość kosztów ewentualnego remontu tego miejsca. Odpowiednia cena, dobra lokalizacja domu i akceptowalny stan to bardzo ważne kryteria wyboru. Warto takiego miejsca szukać, a jak już się znajdzie, po prostu go kupić. Na pewno to będzie dobry wybór.

Dodaj komentarz