Jak podłączyć grzejnik łazienkowy?

Jednym z najważniejszych elementów każdej łazienki jest ogrzewanie. To właśnie ono zapewni nam odpowiedni komfort cieplny podczas zimowych miesięcy i sprawi, że przebywanie w łazience będzie przyjemne. Jeśli jesteś na etapie remontu i zastanawiasz się, jak podłączyć grzejnik łazienkowy to przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.

Rodzaje podłączeń grzejnika łazienkowego

Grzejniki łazienkowe do instalacji centralnego ogrzewania możemy podłączyć na trzy sposoby. O rodzaju podłączenia należy zdecydować jeszcze na etapie planowania, ponieważ zależy od tego, jakie będzie wyprowadzenie rur ze ścian.

Podłączenie boczne można najczęściej zobaczyć przy starych grzejnikach żeliwnych. W nowoczesnym budownictwie raczej nie wykorzystuje się już tego rodzaju podłączenia i zastąpiono je nowocześniejszym podłączeniem od dołu. Strona podłączenia nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Zawór termostatyczny umieszczany jest na rurze odprowadzającej. Ostatnim rodzajem podłączenia jest podłączenie od góry. Jest ono wydajne w przypadku doprowadzenia rury zasilającej od prawego kolektora, a powrotnej do lewego kolektora. Wszystkie z tych podłączeń są dobre, najważniejsze jest tylko to, aby odpowiednio dopasować rodzaj podłączenia do grzejnika.

Grzejnik łazienkowy w łazience

Coraz częstszym rozwiązaniem w łazienkach są grzejniki drabinkowe. Nie tylko ogrzewają one pomieszczenie, ale także mogą być wykorzystywane jako suszarka na ręczniki. Ich kolor i materiał, z którego zostały wykonane, można wybrać według gustu, a na rynku jest bardzo szeroki wybór, jeśli chodzi o ten rodzaj grzejników. Do grzejników drabinkowych można też podłączyć grzałki elektryczne, które sprawdzą się w okresach przejściowych do dogrzewania mieszkania. Dzięki nim można włączyć ogrzewanie niezależnie od tego, czy instalacja CO pracuje w danym okresie, czy też nie. Grzałki elektryczne w łatwy sposób można podłączyć do grzejników w łazience i korzystać z nich np. do suszenia ręczników i bielizny.

Rodzaje grzałek elektrycznych

Grzałki można podzielić ze względu na ich moc. Należy odpowiednio dopasować moc grzałki do mocy grzejnika, w którym chcemy ją zamontować. Nie tylko zwiększy to komfort w korzystaniu z niej, ale także zagwarantuje nam bezpieczeństwo. Jeśli wybralibyśmy grzałkę o większej mocy niż grzejniki to i tak nie nie pozwoliłaby ona na uzyskanie wyższych temperatur. Nie ma więc sensu przepłacać i kupować grzałek o dwa razy większej mocy niż ta, którą ma grzejnik.

Dodaj komentarz