Najwyższe budynki w Warszawie

Mówi się, że Warszawę można albo kochać, albo nienawidzić. Z pewnością jednak nie można jej odmówić przepychu w nowoczesnym wykonaniu. Znajduje się tu aż 29 budynków o wysokości powyżej 100 metrów, kolejne dwa zostaną ukończone w ciągu najbliższych lat. W tym artykule prezentujemy najwyższe budynki w Warszawie.

Gdzie znajdują się najwyższe budynki w stolicy?

Pod względem wysokości budynków prym wiodą w szczególności dwie dzielnice: Wola i Śródmieście. Najwyższa konstrukcja to Varso Place przy ul. Chmielnej 73 na osiedlu Mirów. To stosunkowo nowy budynek, swoją wysokość osiągnął dopiero w lutym 2021 roku. Stanowi jednak najwyższy obiekt tego typu nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej. Jego całkowita wysokość to aż 310 metrów, z czego 230 metrów to wysokość do dachu. Budynek ma 54 kondygnacje i można oglądać z niego panoramę całej Warszawy. Drugim pod względem wysokości budynkiem jest oczywiście Pałac Kultury i Nauki przy pl. Defilad 1 w Śródmieściu Północnym. Kolejne konstrukcje także mieszczą się na Woli i w Śródmieściu. Są to:

  • Warsaw Spire – 220 m,
  • Warsaw Trade Center – 208 m,
  • Warsaw Unit – 202 m,
  • Skyliner – 195 m,
  • Q22 – 195 m.

Najwyższym budynkiem mieszkalnym jest Złota 44 przy ul. Złotej w Śródmieściu Północnym. Ma wysokość 192 metrów.

Najwyższe budynki w innych dzielnicach Warszawy

Wysokie konstrukcje znajdziemy też na Ochocie. To tutaj mieści się budynek 23. i 24. w rankingu wysokości. Mowa o biurowych Atlas Tower (116 m) oraz Central Tower (115 m). Najwyższy na Pradze-Południe jest Stadion Narodowy o wysokości 113 metrów. W pozostałych dzielnicach jest już zdecydowanie niżej.

Nie ma co szukać atrakcyjnego mieszkania na sprzedaż w warszawskim Słodowcu na wysokiej kondygnacji. Na Bielanach najwyższy jest budynek PKO BP o wysokości „jedynie” 75 metrów. Panoramę Wilanowa można oglądać najlepiej ze szczytu Świątyni Opatrzności Bożej (75 m), a na Mokotowie najwyższa jest Siedziba Transportowego Dozoru Technicznego (63 m).

Budynki na które trzeba zwrócić uwagę

Na Woli i w Śródmieściu spotkamy także budynki, które choć nie są najwyższe, to jednak górują nad miastem i wyróżniają się z wielu powodów. Należy do nich Rondo 1 – wieżowiec przy rondzie ONZ. Należy do klasy budynków AAA, które wyróżniają się prestiżową lokalizacją i najnowocześniejszym wyposażeniem. Niezwykła bryła architektoniczna sprawia, że jest to miejsce obowiązkowe do zobaczenia. Tutaj także odbywają się zawody w biegach po schodach.

Warty wyróżnienia jest także InterContinental Warszawa – najwyższy budynek o przeznaczeniu hotelarskim. Bardzo ciekawym elementem jest wcięcie między 5. a 20. piętrem bryły, które umożliwia swobodny dopływ światła do pobliskich budynków mieszkalnych. Jako jedyny w Polsce hotel otrzymał w 2016 roku pięć gwiazdek w przewodniku Michelina.

Warszawa pełna jest smukłych i nowoczesnych wieżowców. Kolejne pną się do góry, by zaskakiwać i tworzyć niesamowity klimat wielkiej metropolii. Odwiedzenie ich wszystkich wymaga sporo czasu, ale z pewnością warto go poświęcić.

Dodaj komentarz