Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Budując nową nieruchomość lub wykonując gruntowny remont z pewnością pochylimy się w pewnym momencie nad kwestią ogrzewania. Ma ono ogromne znaczenie. Wpływać będzie nie tylko na komfort termiczny podczas przebywania w domu (nikt nie lubi trząść się pod kocem w zimę!), ale też comiesięczne wydatki.

Odpowiednio dobrana metoda ogrzewania zapewni spokój na długie lata. Opcji do wyboru jest obecnie stosunkowo wiele, aczkolwiek nie wszystkie cechują się równie wysoką wydajnością i opłacalnością. W tym artykule chcielibyśmy zająć się konkretnie pompami ciepła. Co sprawia, że są obecnie takie popularne i dlaczego warto w nie zainwestować?

Jakie są zalety ogrzewania pompą ciepła?

Wymieniając zalety ogrzewania nieruchomości pompą ciepła, trzeba bezdyskusyjnie zacząć od kosztów eksploatacji. Polska nie należy do najcieplejszych krajów – mamy dość długi sezon grzewczy, a w okresie zimowym temperatury bywają bardzo niskie. Stąd też efektywne, ale też optymalne pod względem kosztów ogrzewanie jest podstawą.

Wielu Polaków dysponuje ograniczonymi budżetami i nie może sobie pozwolić na przepłacanie na ogrzewaniu. Nic więc dziwnego, że pompy ciepła Kraków stają się tak popularne. Stanowią one niezwykle wydajną formę ogrzewania – zużywają relatywnie niewiele energii elektrycznej w porównaniu do  ciepła, które dostarcza.

Kolejna istotna sprawa to łatwość użytkowania pompy. Zasadniczo nie wymaga ona żadnej obsługi. Nie tylko oszczędzamy dzięki temu czas i energię, ale też nie ma mowy, abyśmy przypadkiem coś uszkodzili. Charakteryzuje się ponadto wysokim stopniem bezpieczeństwa. Nie trzeba się obawiać spalin, zanieczyszczeń, oparzeń przy dostarczaniu paliwa i innych tego typu problemów. Brak pojemnika paliwa oznacza jednocześnie oszczędność miejsca, co będzie miało duże znaczenie zwłaszcza w mniejszych nieruchomościach.

Pompy ciepła – ekologiczne i wygodne

Pompy ciepła wykorzystują do ogrzewania energię elektryczną. Już z uwagi na sam brak spalin i innych zanieczyszczeń są bardzo ekologiczne, natomiast warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pompy sparować z panelami fotowoltaicznymi – ba, w wielu nowoczesnych nieruchomościach obecnie działa taka kombinacja.

W ten sposób energię elektryczną potrzebną do zasilania pompy (i wszystkich innych domowych sprzętów, które działają na prąd) będziemy pozyskiwali z odnawialnego źródła energii, osiągając w ten sposób jeszcze wyższy stopień ekologiczności.

Trzeba przy okazji wspomnieć, że niektórym inwestorom może przysługiwać różnego rodzaju dofinansowanie na zakup i instalację pompy ciepła. Na przykład kredyt z subwencją czy też pożyczka z możliwością jej częściowego umorzenia. Tym bardziej warto się tym sposobem ogrzewania zainteresować.

Dodaj komentarz