Koszt ogrzewania domu z poddaszem może być o ok. 15 % niższy niż w przypadku domu parterowego. Wynika to z lepszego stosunku powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury. Mimo iż domy parterowe wymagają teoretycznie ścian zewnętrznych o mniejszej grubości, aby uzyskać w nich optymalną temperaturę i tak trzeba zwiększyć warstwę ociepleniową.
Dom z poddaszem ma schody i skosy – nasuwa się pierwsza myśl. Schody wewnętrzne zajmują część powierzchni użytkowej, którą w domu parterowym można wykorzystać na dodatkowe pomieszczenie. Należy więc uważnie sprawdzić, w jaki sposób projekt domu ma rozwiązaną kwestię komunikacji.
Warto również wykorzystać przestrzeń pod schodami – można ją zabudować szafą o niestandardowym kształcie, zamieścić półki, zrobić schowek czy mały magazynek za przesuwnymi drzwiami.
Pokonywanie schodów wewnętrznych to również utrudnienie dla osób starszych czy chorych, mogą również stanowić zagrożenie dla najmłodszych domowników.
Przy dużym kącie nachylenia dachu, skosy na poddaszu rzeczywiście mogą ograniczyć powierzchnię użytkową. Swobodne poruszanie się po poddaszu może być możliwe tylko w niektórych miejscach. Ale może warto podnieść tylko nieco ściankę kolankową podczas adaptacji projektu, by zwiększyć powierzchnię na poddaszu?
Skosy jednak dają niesamowite możliwości aranżacyjne. Są droższe w zabudowie, bo często wymagają zakupów mebli pod wymiar, ale za to wystrój wnętrz zależy od kreatywności i gustu mieszkańców.
Koszt budowy domu zwiększy się nie tylko przez meble. Przede wszystkim należy się liczyć z koniecznością budowy dodatkowych stropów i podłóg. Sporo jednak można zaoszczędzić na budowie fundamentów w porównaniu z usytuowaniem domu parterowego, a także na budowie dachu.
Projekty domów parterowych mają największą powierzchnię dachu w stosunku do powierzchni użytkowej. To sprawia, że koszty budowy są większe. Ale nieumiejętne oszacowanie skomplikowania dachu, wpędza w koszty także inwestorów, którzy realizują projekty domów z poddaszem. Najtańszym rozwiązaniem są proste dachy dwuspadowe, a szlachecka (żeby nie powiedzieć ułańska) fantazja często skłania nas do wyboru dachu wielospadowego albo mansardowego z efektownymi, ale bardzo kosztownymi załamaniami połaci.
Okna połaciowe są droższe niż standardowe okna prostokątne, ale lepiej doświetlają pomieszczenie. Ograniczając kosztorys budowy domu, warto wybrać właśnie okna połaciowe niż budować bardzo kosztowne lukarny czy wykusze.
Dom z poddaszem jest droższy również ze względu na konieczność budowy dłuższego komina, jednak dzięki temu możemy zamontować kominek we wnętrzu i mieć pewność, że będzie on dużo sprawniejszy.
Ostatnią wadą, jaka przychodzi nam na myśl, jest fakt, że domy z poddaszem trudno wkomponować w architekturę dużych miast, gdzie pełno wieżowców, bloków, kamienic. Dla inwestorów, którzy planują realizować projekty dworków z dala od wielkomiejskiego gwaru, nie stanowi to jednak żadnego problemu.