Przy urządzaniu wnętrz jedną z największych przeszkód bywa brak przestrzeni, który w oczywisty sposób ogranicza pole manewru. W przypadku łazienki niewielki rozmiar pomieszczenia może być szczególnie problematyczny, ponieważ jest ona pomieszczeniem, w którym pewne elementy absolutnie muszą się znaleźć, by mogło ono pełnić swoją funkcję. Jednocześnie chcemy, by łazienka nie tylko była funkcjonalna, ale i by jej ciasne wnętrze nie wydawało się nadmiernie przytłaczające. Na szczęście jest to kłopot, który można obejść w sprytne sposoby, które wyjaśnia niniejszy artykuł.
Gospodarowanie niewielkiej przestrzeni
Przy urządzaniu niewielkiego pomieszczenia kluczowe jest oczywiście właściwe rozplanowanie przestrzeni i dobranie elementów do opracowanej koncepcji. Rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić miejsce może być zastosowanie zamiast kabiny prysznicowej lub wanny niewielkiego brodzika, który nie ogranicza w dużym stopniu swobody ruchów.
Natomiast jeżeli mamy zamiar wprowadzić kabinę prysznicową, warto wybrać taką, która posiada odpływ w podłodze w miejscu brodzika; taki prysznic zasłaniamy tylko w trakcie kąpania się – otwarty zajmuje bowiem mniej miejsca, dzięki czemu można z większą łatwością poruszać się po pomieszczeniu. Z wanny również nie trzeba koniecznie rezygnować, ponieważ istnieją małe wanny przeznaczone do mniejszych łazienek. Jeżeli dobrze się poszuka, można więc znaleźć elementy do łazienek, które sprawdzą się również w mniejszych przestrzeniach.
Jeżeli łazienka ma naprawdę niewielką przestrzeń, można zrezygnować z umieszczenia w niej części elementów, które zazwyczaj się w niej znajdują, czyli np. pralki, która będzie musiała znaleźć się w innym pomieszczeniu. Z drugiej strony jednak nieraz po prostu nie da się ustawić pralki w którymkolwiek innym pomieszczeniu i w takim przypadku można nad pralką umieścić blat, dzięki czemu przestrzeń, w której umieszczona jest pralka zacznie również pełnić inną rolę.
Dla oszczędności miejsca warto skorzystać z mebli, które pełnią więcej niż jedną funkcję. Przykłady takich mebli to np:
Im więcej zastosujemy w łazience rozwiązań tego typu, tym większa szansa, że uda się nam zaoszczędzić w niej jak najwięcej miejsca.
Spraw, że łazienka wygląda na większą niż w rzeczywistości
Urządzając małą łazienkę chcemy sprawić, że by jej niewielki rozmiar nie wpływał nadmiernie na nasze samopoczucie, przyprawiając nas o klaustrofobiczne uczucia. Dlatego warto przemyśleć kwestię optycznego powiększenia przestrzeni. Materiałem, który szczególnie dobrze sprawdza się w osiągnięciu tego efektu jest szkło. Warto więc zainwestować w jak najwięcej szklanych elementów, w tym ogromne lustro. Wrażenie przestronności pogłębia również zastosowanie chłodnej kolorystyki.
Dla efektu estetycznego ważne jest również kierowanie się zasadą minimalizmu. Nie chodzi tutaj jedynie o ograniczenie ilości i wielkości elementów. Szczególne znaczenie ma bowiem tutaj zachowanie porządku – zagracone wnętrze staje się o wiele bardziej duszące, dlatego dobrze jest pamiętać o tym, by wszystkie akcesoria łazienkowe chować w szafkach natychmiast po użyciu.
Zrób coś z niczego
Urządzanie niewielkiej łazienki potrafi być sporym wyzwaniem, jednak na szczęście nie jest niemożliwe do zrobienia w sposób, który umożliwia wygodne korzystanie z niej. Istnieje wiele ciekawych sposobów na mądre zagospodarowanie przestrzeni, których zastosowanie daje świetne efekty. Zresztą nasz naród jest przecież przyzwyczajony do maksymalizowania przestrzeni – osoby starszej daty były do tego zmuszone przez PRL-owskiej mieszkania. Ten duch pozwalający zrobić „coś z niczego” bynajmniej w nas nie zaginął!