Przylesie – osiedle w Sopocie w którym warto zamieszkać

Nowoczesne technologie wykorzystywane podczas grania muzyki na żywo

Przylesie to zachodnie osiedle Sopotu, którego rozwój przypada na lata 60-te ubiegłego wieku. Z tego też powodu, przeważa tutaj architektura charakterystyczna dla czasów peerelowskich. Nie zmienia to jednak faktu, że pomiędzy wysokimi blokami z wielkiej płyty oraz zabudową domków jednorodzinnych, rozciągają się ogromne połacie terenów zielonych, które należą do ulubionych obszarów spacerowych i wypoczynkowych mieszkańców Sopotu.

To właśnie tutaj, znajduje się również jeden z najpopularniejszych w Polsce amfiteatrów, a mianowicie Opera Leśna, która na swoich deskach gościła osobistości estrady z całego świata i największe z polskich gwiazd.

Lokalizacja i komunikacja

Przylesie znajduje się w zachodniej części Sopotu i graniczy z następującymi obszarami administracyjnymi miasta:

Od strony północnej: z Kamiennym Potokiem
Od strony południowej: z Osiedlem Mickiewicza

Oprócz tego, usytuowane jest w wąskiej dolinie otoczonej z każdej strony wzgórzami. W kolejności są to wzgórze Strzeleckie, Orle, Ośle, Rysie i Lisie.

Jeżeli chodzi o główne osie komunikacyjne osiedla, to należy do nich zaliczyć niewątpliwie ulicę 23 Marca, która łączy się z Doliną Gołębiowską. To właśnie stąd posiadamy bezpośredni dostęp do najważniejszych arterii Sopotu oraz całego Trójmiasta.

Komfortowe połączenie z centrum zagwarantowane jest dzięki kilku liniom komunikacji miejskiej, rozjeżdżającym się praktycznie w każdy możliwy odcinek metropolii. Ciekawostką jest fakt, że na początku lat XX-tych kursował tutaj również tramwaj konny, który według planów miał być z czasem przekształcony w linię elektryczną. Niestety z powodu wybuchu Drugiej Wojny Światowej plany te całkowicie upadły i zostały ostatecznie odrzucone.

Historia osiedla

Pomimo czysto komunistycznej zabudowy, rozciągające się na tle Trójmiejskiego Parku krajobrazowego osiedle Przylesie, jest jednym z najpiękniejszych terenów na obszarze całego Trójmiasta. Pierwsze z wysokich, 11-kondyngacyjnych budynków oddanych zostało do użytku już w 1968 roku. Inwestycja nabrała wtedy tempa i kolejne 5 udało się przekazać mieszkańcom rok później. Ostatni etap budowy, który składał się z przygotowania pozostałych dwóch wieżowców sfinalizowano natomiast w 1972 roku.

W początkowym etapie działalności, Przylesie zarządzane było w pełni przez Nauczycielską Spółdzielnię Mieszkaniową. Po zmianach ustrojowych w naszym kraju, osiedle odłączyło się jednak od niej i rozpoczęło działalność na swój własny rachunek.

Zmianę władz spółdzielni dało się wyczuć niemal od razu. Powołany na pierwszą kadencję zarząd przeprowadził między innymi ocieplenie elewacji budynków oraz modernizację kotłowni na opalane olejem opałowym. Nie tylko zwiększyło to komfort mieszkańców, poprawiło dostęp do ciepła, ale również zmniejszyło zanieczyszczenie okolicy pyłami z pieców koksowych.

Najważniejsze punkty użytku publicznego w dzielnicy

Na terenie dzielnicy Przylesie, zamieszkiwanej przez sporą część osób, znajdziemy wiele punktów użytku publicznego oraz punktów handlowo-usługowych. Funkcjonuje tutaj kilka aptek, duża przychodnia, filia miejskiej biblioteki publicznej, przedszkola, sklepy spożywcze i wielobranżowe, a także miejsca, w których mieszkańcy Przylesia mogą liczyć na wyjątkową rozrywkę i zrelaksowanie się w wolnym czasie.

Wszystko uzupełnia oczywiście bliskość Opery Leśnej oraz Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w którym czekają na nas kilometry świetnie przygotowanych tras pieszych oraz rowerowych.

Trójmiejski Park Krajobrazowy

Gdyby nie przepiękne tło i krajobrazy rozciągające się za Przylesiem, z pewnością prezentowałoby się ono dokładnie tak samo jak każde inne peerelowskie, wielokondygnacyjne osiedle. Na całe szczęście, zlokalizowane jest malowniczej dolinie, pomiędzy zarośniętymi pagórkami, w niedużej odległości od Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

To za sprawą tego z najbardziej rozległych zielonych terenów w całej metropolii, mieszkańcy Przylesia nie tylko mogą liczyć na wyśmienity klimat i świeże powietrze, ale jednocześnie dostęp do ogromnej ilości tras, idealnych na spacery lub wycieczki rowerowe z całą rodziną. We wnętrzach TPK kryje się również Opera Leśna, jedna z najważniejszych estrad na świeżym powietrzu, jeżeli chodzi o historię polskich festiwali muzycznych i rozrywkowych.

Dodaj komentarz