Hempcrete – naturalna alternatywa dla cegieł i pustaków

Chociaż konopie kojarzą się głównie z używką nazywaną marihuaną, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z potencjału jaki drzemie w tej wyjątkowej roślinie. O dziwo, ta demonizowana roślina niesie za sobą nieobliczalny potencjał nie tylko w zakresie medycyny, ale jak się również okazuje – w dziedzinie budownictwa.

Co ciekawe, w krajach afrykańskich oraz bliskiego wschodu, włókno konopne do dziś stanowi podstawę w branżach tkackich oraz budowlanych i właśnie tej należy przyjrzeć się bliżej. 

Hempcrete – konopie w budownictwie

Aby lepiej zrozumieć wykorzystanie konopi w branży budowlanej, należy przyjrzeć się samej roślinie. Składa się ona bowiem z trwałej łodygi, liści oraz kwiatów. To te ostatnie stanowią o rekreacyjnej wartości rośliny, zaś dwie pierwsze odnajdują swoje zastosowanie w przemyśle budowlanych oraz materiałowym.

Nici konopne wytwarzane z łodyg są w stu procentach naturalnym surowcem wykorzystywanym w branży odzieżowej, który poza swoją niesamowitą trwałością spełnia wszystkie warunki produktu ekologicznego. 

W budownictwie wykorzystuje się tzw. paździerz konopny, który stanowi odpad rolniczy, więc w gruncie rzeczy nie stanowi on żadnej wartości. Nic bardziej mylnego – opatentowany jakiś czas temu hempcrete, który stanowi alternatywę dla betonu (z angielskiego concrete), to nowoczesny materiał budowlany wykorzystujący ww. paździerz konopny i piasek.

Najprościej ujmując, z odpowiedniej mieszanki paździerza konopnego, piasku oraz właściwych dodatków wiążących je ze sobą, powstaje niesamowicie wartościowy materiał budowlany, będący doskonałą alternatywą dla spotykanych wszem i wobec cegieł oraz pustaków.

Hempcrete w praktyce

Na wstępie należy zaznaczyć, że wg badań beton konopny wykazuje kilkukrotnie wyższe wartości z zakresu termoizolacji, aniżeli klasyczne cegły czy pustaki. Powstaje on poprzez stworzenie odpowiedniej mieszanki paździerza konopnego z piaskiem oraz substancjami łączącymi, które następnie są “ubijane” w formie – zwykle stanowiącej prostopadłościan.

Takie bloki, ułożone na sobie tworzą ultraekologiczne tworzywo, będące niesamowicie trwałą i funkcjonalną alternatywą. W tym miejscu należy uwzględnić, że cena tego materiału jest kilkukrotnie niższa niż standardowych materiałów budowlanych, co w połączeniu z niesamowitymi wartościami termoizolacyjnymi i ekologią, czyni to rozwiązanie niezwykle korzystnym zarówno dla domu, jak i portfela. 

Wartość dla środowiska, jaką niesie za sobą w pełni naturalny beton konopny doskonale spełnia wymogi panujących czasów, w związku z tym możemy zaobserwować rosnącą popularność tego materiału.

Dodaj komentarz