Rusztowanie – co to jest i kiedy może się przydać?

Żadna wielkowymiarowa konstrukcja nie powstałaby bez pomocy rusztowania. To właśnie ono jako jedno z pierwszych pojawia się na budowie i znajduje się tam aż do samego końca. Korzystają z niego nie tylko firmy, które zajmują się budowaniem domów, wieżowców i bloków. Rusztowanie przydaje się także bardzo często podczas prac wokół domu, a także podczas remontu mieszkania lub nieruchomości. Zobacz, czym jest rusztowanie, kiedy może Ci się ono przydać i gdzie można je dostać tak samo, jak szalunki Kraków.

Co to jest rusztowanie?

Jest to tymczasowa konstrukcja, którą można wielokrotnie składać i rozkładać. Rusztowanie umożliwia nam prace na wysokości – zarówno tej mniejszej, jak i większej. Tam, gdzie nie sięgają ludzkie ręce, tam właśnie przyda się nam rusztowanie.

Rusztowania wykorzystywano już w starożytnej Grecji podczas budowania świątyń. Zalety tej konstrukcji docenili także Egipcjanie, którzy rusztowania rozstawiali podczas wznoszenia budowli.

Gdzie wykorzystuje się rusztowanie?

Tak jak już wspomnieliśmy, rusztowanie można wykorzystać wszędzie tam, gdzie człowiek nie jest w stanie samodzielnie sięgnąć dłońmi. Najczęściej można je dostrzec na placach budowy, na których powstają wieżowce i bloki. Rusztowań używają też ekipy budowlane, które zajmują się budową domów jedno oraz wielorodzinnych. Jest to narzędzie, które niezbędne jest malarzom, tynkarzom oraz dekarzom. Tymczasowa konstrukcja ułatwia im pracę i daje dostęp trudno dostępnych miejsc.

Z czego wykonane jest rusztowanie?

Niegdyś rusztowania budowane były z łatwo dostępnych materiałów takich jak drewniane deski. Dzisiaj są to o wiele trwalsze konstrukcje, które są też bardziej bezpieczne. Wykonuje się ze stali, która odporna jest na duże obciążenia i złe warunki atmosferyczne. Rusztowanie zazwyczaj składa się z pionowych i poziomych rur, które łączy się ze sobą. Element, na którym można stać, jest najczęściej wykonany z tego samego materiału i posiada wypustki, które mają zapobiegać poślizgnięciu się na konstrukcji.

Rodzaje rusztowań

Można wymienić następujące rodzaje rusztowań: ramowe, modułowe, stojakowe, systemowe i specjalne. Każde z nich ma swoje zastosowanie, które przyda się w różnych sytuacjach.

Skąd wziąć rusztowanie?

Rusztowanie tak samo, jak szalunki Kraków możesz wziąć od firmy, która zajmuje się wypożyczaniem sprzętu budowlanego. Nie musisz specjalnie kupować całej konstrukcji, jeśli jest Ci ona potrzebna np. jedynie do remontu domu. O wiele wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest wypożyczenie profesjonalnego i sprawdzonego sprzętu.

Dodaj komentarz