Kilka faktów o rozwoju dzielnic Warszawy – Śródmieścia i Woli

– Można zaryzykować stwierdzenie, że za kilkanaście lat centrum Warszawy będzie znajdować się pomiędzy ulicami Towarową a Targową – mówi „Przeglądowi” wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Mówiąc o centrum Warszawy zazwyczaj mamy na myśli dzielnice Śródmieście. Czy te pojęcia są równoważne?

W Warszawie nie ma ściśle określonego obszaru centrum, ono właśnie się kształtuje. Przyjmowanie kolejnych planów zagospodarowania przestrzennego powoduje, ze te tereny są porządkowane, nie grozi nam chaotyczna zabudowa. Przykładowo Wola, znajdująca się blisko najbardziej reprezentacyjnych miejsc Warszawy, ulega przekształceniu i staje się częścią ścisłego centrum miasta. W samym Śródmieściu i na Woli budowy będą trwały jeszcze co najmniej kilkanaście lat.

Skąd wzięła się ta popularność Woli?

Od kilku lat poprzemysłowe tereny z oczywistych powodów stały się atrakcyjne dla deweloperów. Dzięki temu najbliższa Śródmieściu część Woli staje się częścią ścisłego centrum miasta. Ten proces zaczął się kilka lat temu. Po wyprowadzce zakładów przemysłowych w ich miejscu powstają mieszkania i lokale usługowe. Dużą zasługę ma tu budowa drugiej linii metra. Jak wiadomo, miejsca dobrze skomunikowane są bardziej atrakcyjne dla nabywców. Warto zauważyć, że w tym rejonie tworzy się zupełnie nowa tkanka miejska. Przykladem moze byc tu pl. Europejski, który powstaje przy biurowcu Warsaw Spire przy ul. Towarowej. Nie ma tu też takiej monokultury jak w tzw. Mordorze na Służewcu, gdzie znajdują się niemal same biura, choć dziś tam też wprowadzamy mieszkania.

Dokąd będzie sięgało centrum na Woli?

Dzisiaj zakładamy, że zachodnią ścianą centrum stolicy będzie ul. Towarowa. Tam powstawać będą kolejne wieżowce wysokie nawet na 160–180 m. Dotychczas górowały tu takie budynki jak Daewoo Tower, Platinum Tower czy Hilton, teraz raczej można się spodziewać kolejnych wież o wysokości podobnej do Warsaw Spire, ale także niższej zabudowy.

Co z druga strona Wisły? Czy Stadion Narodowy będzie kiedyś w centrum?
Okolice Stadionu Narodowego to miejsce, gdzie według planu mają dominować funkcje związane ze sportem. Centrum jednak nie będzie przesuwało się tylko w stronę stadionu. Po prawej stronie Wisły powstać ma również olbrzymia inwestycja przy Porcie Praskim. Znajda się tam wysokie budynki, gdzie duży udział będą miały usługi i handel. Będzie to pewnego rodzaju klamra spinająca Śródmieście z drugą stroną Wisły.

Dzielnice zostaną połączone?

Rozszerzenie centrum nie powinno mieć wpływu na podział administracyjny Warszawy. Obecnie znajduje się ono głownie na lewym brzegu Wisły. Inwestycje przy stadionie i zabudowa Portu Praskiego stwarzają szanse, by rozszerzyć je na wschód. Warto też pamiętać, że cala Praga jest rewitalizowana. Można wiec zaryzykować stwierdzenie, że za kilkanaście lat centrum Warszawy będzie znajdować się pomiędzy ulicami Towarową a Targową. Już teraz zmienił się bowiem pl. Wileński, duże zmiany czekają też główną ulice Pragi-Pólnoc. Te przemiany już się zaczęły.

Dodaj komentarz