Wybór farb do malowania ścian jest bardzo szeroki. Znajdziemy wśród nich również farby o specjalnych właściwościach jak na przykład święcące w ciemności farby fluorescencyjne. Po zmroku, kiedy normalne farby przestają być widoczne, taki preparat nabiera wyrazistych świetlistych kolorów, co wygląda bardzo intrygująco i oryginalnie. Możemy więc wyczarować za jego pomocą niezwykłe zdobiące pomieszczenia po zmroku wzory ścienne i sufitowe.
Farby fluorescencyjne nie służą do malowania całych powierzchni ścian, a raczej do ozdabiania ich fragmentów. Najczęściej są one wykorzystywane na sufitach w sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Farby luminescencyjne są widoczne na malowanych powierzchniach, gdy w pomieszczeniach zapada mrok. Kiedy zapalimy światło oraz w ciągu dnia nie rzucają się one w oczy. Dowiedz się, jaką farbę fluorescencyjną wybrać i jak się jej używa.
Jak działa farba fluorescencyjna?
Farba fluorescencyjna, zwana też luminescencyjną lub iluminacyjną zawiera specjalne pigmenty, które pochłaniają światło w ciągu dnia, a następnie emitują je nocą. Czas świecenia zależy od rodzaju farby oraz intensywności oraz czasu działania na farbę świata w ciągu dnia. Może ona świecić po zmroku od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin.
Zwykła farba fluorescencyjna jest widoczna na ścianie w ciągu dnia, lecz nie emituje wtedy światła. Jeśli chcemy, aby gdy jest jasno, wzór był całkowicie niewidoczny, wówczas warto sięgnąć po bezbarwne fluorescencyjne lakiery.
Są też takie farby iluminacyjne, które widoczne są wyłącznie w promieniach światła ultrafioletowego. Nie znajdują one raczej zastosowania w mieszkaniach, a bywają wykorzystywane w różnego rodzaju lokalach rozrywkowych jak kluby nocne i dyskoteki.
Rodzaje farb fluorescencyjnych.
Farby iluminacyjne dostępne są w tradycyjnych puszkach lub wiaderkach oraz w sprayu.
Farby świecące w ciemności mogą być:
– akrylowe,
– ftalowe (olejne).
Do malowania większych powierzchni i spontanicznych wzorów lepiej sprawdzą się preparaty dostępne w puszkach czy wiaderkach. Z kolei, jeśli do stworzenia wzorów na ścianie lub suficie chcemy wykorzystać szablony, wówczas znacznie wygodniej będzie skorzystać z farb w sprayu.
Większość farb fluorescencyjnych nadaje się do stosowania zarówno na powierzchnię ścian, jak i na drewno oraz metal. Jednak, aby mieć pewność co do ich przeznaczenia, zanim dokonamy zakupu, zapoznajmy się dokładnie z informacjami na opakowaniu farby.
Gdzie zastosować farbę fluorescencyjną?
Farby iluminacyjne w mieszkaniach i domach najczęściej stosuje się w pokojach dziecięcych lub młodzieżowych, chociaż coraz częściej sięgamy po nie również, aby przyozdobić sypialnię dorosłych członków rodziny.
Wykorzystanie farb świecących w ciemności w pokoju dziecka pomoże mu pokonać lęk przed ciemnością i ułatwi zasypianie bez konieczności włączania lampy. Atrakcyjne wzory na suficie lub ścianach sprawią również maluchowi wiele radości.
Z kolei kilka subtelnych księżycowych lub gwiezdnych wzorów w sypialni dorosłych nada pomieszczeniu magicznego i romantycznego charakteru.
Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie farby fluorescencyjnej do poprawy bezpieczeństwa po zmroku w przedpokoju, gdzie nie ma okien czy na schodach. Świecące wzory będą drogowskazami w nocy i umożliwią na przykład bezpieczne przemieszczenie się do łazienki bez konieczności zapalania światła, co mogłoby obudzić pozostałych członków rodziny.
Ceny farb fluorescencyjnych w sprawy wahają się z reguły w granicach od 30 do 60 złotych za opakowanie o pojemności 300-400 ml. Z kolei koszt zakupu farby luminescencyjnej w puszce lub wiaderku to od 150 złotych za pół litra preparatu. Farby świecące w ciemności znajdziemy w każdym markecie budowlanym.