Zasady rolnictwa ekologicznego

Rolnictwo ekologiczne to w ostatnim czasie bardzo modny sposób produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Taki rodzaj rolnictwa ma przede wszystkim na celu zastosowanie środków naturalnych i wykluczenie chemii podczas hodowania roślin i zwierząt. Coraz więcej rolników postanawia podążać z duchem czasu i przekształca swoje gospodarstwa na ekologiczne. Jak to zrobić? Zobacz, jakie są zasady ekologicznego rolnictwa i dlaczego fotowoltaika dla rolnika powinna brać udział w ekologicznym rolnictwie.

Jakie są cele ekologicznego rolnictwa?

Rolnictwo ekologiczne oparte jest na stosowaniu zarówno tradycyjnych metod uprawy roślin i hodowli zwierząt, jak i czerpaniu z nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają pracę. Chodzi w nim o to, aby dbać i utrzymywać równowagę biologiczną w środowisku i swojej produkcji, dbać o gleby i zachowywać ich wysoki poziom, a także dążyć do zrównoważenia produkcji zwierzęcej z roślinną.

Jak uprawiać rośliny w sposób ekologiczny?

Przede wszystkim rośliny powinny być nawożone naturalnymi nawozami, które rolnik pozyskuje we własnym gospodarstwie. Jeśli jednak nie może pozyskiwać nawozu odzwierzęcego samodzielnie, to najlepiej by było, gdyby pozyskiwał go z innych ekologicznych gospodarstw. Należy też korzystać z naturalnego materiału siewnego i zrezygnować z jakiejkolwiek chemii w ochronie roślinności. Jeśli rośliny dopadnie choroba lub szkodniki, to należy je zwalczać preparatami biologicznymi.

Jak hodować zwierzęta w sposób ekologiczny?

Należy zadbać o dobrostan zwierząt, zapewnić im legowiska, wybieg, miejsce do wypasu i dostęp do pastwisk. Zwierzęta w ekologicznym gospodarstwie powinny być karmione naturalnymi paszami z gospodarstwa rolnika lub innych gospodarstw ekologicznych. Jeśli zwierze zachoruje, to należy je leczyć metodami naturalnymi.

Czego nie można używać w rolnictwie ekologicznym?

W rolnictwie ekologicznym nie można używać pasz przemysłowych, GMO, promieni jonizujących, zapraw nasiennych, sztucznych nawozów i syntetycznych środków do ochrony roślin.

Odnawialne źródła energii

Jeśli prowadzisz już swoje gospodarstwo w sposób ekologiczny, to powinieneś też pomyśleć o korzystaniu ze źródła energii odnawialnej takiego jak słońce. Fotowoltaika dla rolnika sprawi, że Twoje gospodarstwo będzie jeszcze bardziej przyjazne środowisku. Dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze na rachunkach za prąd i będziesz niezależny od dostawców energii elektrycznej. Zakup paneli słonecznych to inwestycja na długie lata, która pozwoli Ci zminimalizować koszty za rachunki za prąd, które w gospodarstwach rolnych są dość spore.

Dodaj komentarz